BALYA İPİ SEÇİMİ İÇİN TEKNİK İP UÇLARI

Balya ipi ile ilgili bilinen bilinmeyen birçok soruya hep beraber cevap bulalım. Gözle görülmeyen maliyetlerden kurtulmanın en doğru yolu, bazı teknik özelliklere dikkat etmek ve doğru bir hesap yapabilmektir.

İşte bazı önemli başlıklar:

Bir bobinde kaç metre ip alıyorsunuz? Nasıl hesap yapılır?

  1. Öncelikle satın almış olduğunuz bobini mutlaka tartın. Örnek olarak şöyle ilerleyelim. Tepsan olarak balya iplerimizi 5 kg’lık bobinlerde satılır.
  2. Bobinden 10 metre uzunluğunda bir bölümü kesin ve sonra tartın. Tepsan Balya ipinde yaklaşık 32,258 gr bulacaksınız.
  3. Çıkan sonucu 10’a bölerseniz 1 metre ipin kaç gram geldiğini bulursunuz. Sonuç Tepsan Balya ipinde 3,2258 olacaktır.
  4. Bir sonraki adımda 1000 gr (1 kg) ‘ı çıkan sonuca bölün. Böylece, 1 kg’da kaç metre ip olduğunu bulabilirsiniz. Tepsan’da yaklaşık 310 metre olarak çıkacaktır. Bu aynı zamanda Tepsan Balya İpi ambalajında yazan T310 sayısının referansıdır.
  5. Bulduğunuz rakamı bobin ağırlığı (5 kg) ile çarparsanız 1 bobin ile kaç metre balya ipi aldığınızı bulabilirsiniz. Tepsan Balya İpi Bobinlerinde sonucu 1550 metre olarak bulursunuz.

Kopma gücü neyi ifade eder?

İpe uygulanan gerginlik veya çekmenin kopmadan önceki maksimum gerginliğini ifade eder. Ancak konu makinenin attığı düğüm söz konusu olduğunda bu rakamın hiçbir önemi kalmaz. Çünkü düğüm ipin en zayıf noktasıdır.

Burada asıl önemli konu ise kullanılan balya ipi değil, balya makinasının, balya için attığı düğümün şeklidir.

Balya Makinası düğüm şekilleri

Dünya üzerindeki tüm balya makinalarında sadece iki adet düğümleme şekli bulunur.

Bunlardan ilki Standart olarak anılan DEERING düğümü, diğeri ise CORMICK veya LOOP düğümüdür.

Birebir aynı iple yapılan Standart Düğüm ile Loop Düğüm arasında %70 kopma gücü farkı bulunmaktadır. Loop düğüm bu konuda yüksek performans göstermektedir.

Tüm bunlardan dolayı sadece kopma gücü rakamları üzerinden balya ipi seçimi yapılamaz. Ancak makine üreticiniz ile bu konuyu görüşüp düğüm şekli değişikliği talep edebilirsiniz.

İpin kalınlığı ve büküm sayısı neden önemli?

İp ne kadar kalın olur ise o kadar iyidir mantığı balya ipi ve balya makinalarında kullanım açısından bir ölçü değil hatta büyük bir risktir. İp kalınlaştıkça düğüm sırasında kısa uçlar oluşur ve kolaylıkla çözülmeye sebep verir. Ayrıca, ipteki büküm sayısı arttıkça balya ipinin düğümü atan mekanizmaya dolanma riski azalır. Gevşek bir balya ipi makinanıza ciddi hasar verebilir.